Już jutro w warszawskim klubie Smolna zagra jeden z najciekawszych MC jacy pojawili się na scenie w ostatniej dekadzie. Jest to dobra okazja, by dowiedzieć się nieco więcej o tej postaci.
Jeśli hip-hop naprawdę umarł oznacza to, że Ocean Wisdom wykopał go z grobu, poraził prądem i powołał ponownie do życia. Ocean jest artystą wszechstronnym, a każdy z jego muzycznych eksperymentów tworzony jest na najwyższym poziomie.
Wydał do tej pory trzy solowe projekty: ‘Chaos 93’, ‘Wizville’ oraz jeszcze świeży tegoroczny projekt pt. ‘Big Talk’ rozpoczynający nowy rozdział w muzycznej podróży autora, gdyż jest to produkcja sygnowana labelem Beyond Measure Records założonym przez Brytyjczyka przy współpracy z Warner Records UK.
Dlaczego w ogóle warto wiedzieć kim jest Ocean Wisdom i co ciekawego ma do zaoferowania swoją muzyką? Oto kilka powodów.
1) Superszybkie flow - szybkie nawijanie zdecydowanie jest talentem jednak część z raperów używających tej techniki nie zawsze potrafi połączyć szybkie serie wersów z jakimś sensownym przekazem, w efekcie tworząc popisowe, lecz nic nie przekazujące utwory. W tym przypadku jest jednak inaczej. Ocean poza niesamowitą szybkością potrafi też wpleść w szybkie wersy konkretną historię, jak choćby w numerze ‘Life’ gdzie używa swoich zdolności w poważniejszym stylu. Warto również wspomnieć o tym, że Ocean Wisdom jest jedynym raperem, który zdołał pobić rekord ‘Rap God’ Eminema w szybkości nawijanych słów na sekundę (Walkin’ – 4,45, Rap God – 4,31).
[[{"fid":"55276","view_mode":"default","fields":{"format":"default"},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default"}},"attributes":{"height":323,"width":430,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]
2) Różnorodność styli - w czasach, gdy artyści na potęgę wykorzystują jeden styl, który ma największą szansę zapewnić im popularność, Ocean nie zamyka się na żadne możliwości. Poza mieszanką klasycznego hip hopu i grime'u na jego projektach można znaleźć o wiele więcej źródeł inspiracji, zwłaszcza elektronicznych gatunków typowych dla Wielkiej Brytanii tj. Drum n Bass czy Jungle. Brytyjskie pochodzenie i inspiracje amerykańskim rapem słyszalne w jego kawałkach dają niezliczone możliwości łączenia różnych styli co raper z Camden precyzyjnie uskutecznia. Oprócz czołówki brytyjskiej sceny hip-hopowej oraz nieoczekiwanej kooperacji z Method Manem Ocean przy numerze ‘Fatboy z ostatniego projektu nawiązał również współpracę z legendą muzyki elektronicznej, Fatboy Slimem. Wcześniej też łączył siły z producentami nie związanymi stricte z hip-hopem co dało ciekawe efekty takie jak ‘Don’ do którego bit stworzył Pete Cannon.
[[{"fid":"55277","view_mode":"default","fields":{"format":"default"},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default"}},"attributes":{"height":323,"width":430,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]
3) Współpraca z najlepszymi - nie tylko fani docenili talent rapera z Wysp. Również ludzie, którzy stanowili jego inspirację okazali swoja aprobatę goszcząc na płytach Oceana. I wszystko to osiągnął jako niezależny artysta w wieku zaledwie 26 lat. A lista owych gości robi wrażenie. Oprócz wspomnianego wcześniej Method Mana pojawili się m.in. Dizzee Rascal, P Money, Roots Manuva, Foreign Beggars, Dabbla i wielu więcej. Podczas gdy sukces wielu płyt wychodzących dziś polega głównie na popularności gości na płytach Oceana gościnne zwrotki nie są kwestią przypadku, a raczej hołdem dla docenianych artystów.
Powodów, dla których Ocean Wisdom powinien być w gronie zasłużonych twórców jest więcej, lecz najlepiej przekonać się o tym osobiście wybierając się na jego koncert i nadrobić jego dorobek artystyczny, jeśli ktoś dalej tego nie zrobił. Nie będzie to stracony czas dla ludzi głodnych dobrego Rapu i fanów Grime’u.
[[{"fid":"55278","view_mode":"default","fields":{"format":"default"},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default"}},"attributes":{"height":323,"width":430,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]
Komentarze