"Perła polskiej literatury – Wielka Improwizacja, (fragment trzeciej części Mickiewiczowskich Dziadów) – od dziś dostępna jest w hiphopowej interpretacji rapera Ryszarda występującego również pod pseudonimem RPS (Rychu Peja Solo). Utwór usłyszeć można w Radiu eNCeK!" - czytamy w informacji Narodowego Centrum Kultury. Brzmi ciekawie?
Oto, co dokładnie znajdziemy na stronie NCK:
"Adam Mickiewicz i Rychu Peja ze Slums Attack? Wszystkich, którzy myślą, że trudno znaleźć bardziej egzotyczne połączenie zapraszamy do przesłuchania Wielkiej Improwizacji, którą nagrał RPS do beatu wyprodukowanego przez DJ. Zel’a. Utwór powstał na zamówienie Narodowego Centrum Kultury. RPS pytany o powody, dla których zdecydował się na współpracę z NCK, odpowiada: „Lubię wyzwania i niekonwencjonalne pomysły, rzeczy, których nikt jeszcze nie robił, coś co daje mi nowe możliwości, rozwój warsztatu.” O ile współczesna poezja wyraźnie różni się rapu, to z twórczością Mickiewicza jest trochę inaczej. Wieszcz słynął z tego, że jego wiersze charakteryzowały się płynnością tekstu mówionego. Nieprzypadkowa jest również nazwa Wielkiej Improwizacji: według licznych przekazów Mickiewicz napisał obszerny monolog Konrada w ciągu jednej nocy. Jest to bardzo prawdopodobne, bowiem Mickiewicz słynął z umiejętności improwizowania (czyli układania wierszy „na żywo”). Ten rzadki talent przyniósł mu sławę w gronie Filomatów, celi więziennej oraz zarówno w Moskwie jak i w Paryżu.
Minęło blisko 200 lat od czasu powstania Wielkiej Improwizacji. Czy jest ona nadal aktualna? Czy emocje zawarte przez Mickiewicza w tekście są wciąż żywe? Czy może raczej jest to tylko jedna z obowiązkowych lektur szkolnych? Zdaniem Rycha Peji to wciąż aktualny utwór: „Uważam, że jest on aktualny przede wszystkim ze względu na ładunek emocjonalny monologu i jego uniwersalizm, dzięki, któremu również dziś możemy utożsamić się z poszczególnymi wersami…”"
O związkach między twórczością Mickiewicza i rapem przeczytacie więcej w książce „Raperzy kontra filomaci”.
Natomiast tutaj nasz ostatni videowywiad z Peją, w którym usłyszycie o pracy nad płytą z White House, współpracy z Rakimem, Fryderykach czy stosunkach Rycha z O.S.T.R.'em.
Komentarze