Oxon od dawna dzielił się pasją do psychologii i rozwoju osobistego, dziś podzielił się poważniejszym wpisem mówiąc o konieczności dbania o zdrowie psychiczne, a także opowiadając o swojej niedawnej diagnozie dorosłego ADHD.
Oto obszerny wpis, który pojawił się na jego profilu:"Dzisiaj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, pogadajmy sobie chwilę na ten temat. Długie, ważne.
Bardzo cieszy mnie to, że w naszym społeczeństwie coraz częściej mówi się o konieczności dbania o własną głowę i zdrowie psychiczne. Nasz mózg ewolucyjnie nie jest gotowy na tak szybkie i dynamiczne zmiany otaczającego nas świata, co powoduje problemy, z którymi większość z nas nie poradzi sobie samodzielnie. Nie wspominam tu nawet o osobach dotkniętych tragediami, traumami, borykającymi się z patologiczną sytuacją rodzinną, czy uzależnieniami - w ich przypadku konieczność pomocy specjalisty jest oczywista i bezdyskusyjna. Chodzi o każdego z nas, nawet gdy wiedzie szczęśliwe życie, bez żadnych widocznych i wyraźnych problemów.
Znacie mnie i moje podejście nie od dziś. Czerpię z życia garściami, uważam się za szczęśliwą osobę - życie oszczędziło mi skrajnie tragicznych przeżyć, otaczają mnie wartościowi ludzie, realizuję się w swoich pasjach, nierzadko z sukcesami. Jednak czym bardziej jestem świadomy siebie, swojej historii i oczekiwań, tym bardziej zdaję sobie sprawę z konieczności przegadania i przepracowania wielu spraw ze specjalistą. Widzę pole do rozwoju i naprawy na tak wielu płaszczyznach, że aż nie mogę sobie wyobrazić jak wygląda to w przypadku osób, które nie lubią siebie, swojego życia czy otoczenia. Zdaję sobie też sprawę z tego, jak ciężko może być przyznać się przed sobą samym, że sami nie damy rady. Niestety jestem też świadomy tego, jak łatwo jest trafić na złego specjalistę i jakie ceny potrafią mieć ci lepsi. W takiej sytuacji tym bardziej konieczne jest powtarzanie do znudzenia: SZUKAJ POMOCY DO SKUTKU - uwierz, że są tam gdzieś osoby, które będą w stanie Ci pomóc, nawet jeśli nie potrafisz sobie tego wyobrazić.
Jak pisałem Wam już wcześniej, dopiero od tego roku wiem, że jestem w spektrum ADHD dla dorosłych. Doświadczyliście tego, jeśli zdarzało się Wam czekać na przesyłkę ode mnie 3-4 tygodnie albo pamiętacie wieeele z moich niespełnionych czy spóźnionych obietnic czy projektów (a to tylko ułamek tego, co siedzi mi w głowie, a o czym nie zdążyłem Wam opowiedzieć). Biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku nareszcie skończę psychologię, którą zacząłem studiować 10 lat temu, powinienem postawić sobie tę diagnozę już bardzo dawno temu. Nie stało się tak, a podejrzenie ADHD przyszło do mnie przypadkiem. Dopiero teraz, po kilku miesiącach świadomego życia w tym spektrum, pomagania sobie lekami, które ZMIENIAJĄ ŻYCIE (dosłownie), wiem jak dużo jeszcze mam do przepracowania i uświadamiam sobie jak duża część mojego życia była warunkowana przez ADHD - w tak dużym stopniu, że spora część moich behawioralnych dysfunkcji jest niesłusznie interpretowana przez środowisko jako moje cechy charakteru. Jeśli ja jako osoba od lat "siedząca w temacie" uświadamiam sobie to dopiero teraz, w wieku 34 lat, to jakie są szanse, że Wy też możecie mieć problemy, które codziennie utrudniają Wam życie, a których nawet sobie nie uświadamiacie?
Temat ADHD będzie wracał, mam bardzo silną potrzebę uświadamiania ludzi, bo po sobie zaczynam dostrzegać, jak wielka zmiana życiowa jest na wyciągnięcie ręki dla każdego z nas. Świadomość to pierwszy krok do tego.
W zeszłym tygodniu miałem pierwszą sesję terapeutyczną. Długo wybierałem psycholożkę, z którą będę chciał pracować - interesowało mnie konkretne podejście (poznawczo-behawioralne, z elementami terapii schematów), niestety dostęp do specjalistów z tego nurtu w Krakowie jest mocno ograniczony, a kolejki kilkumiesięczne. Dlatego wybrałem terapię online i już po pierwszym, zapoznawczym spotkaniu pluję sobie w brodę że zrobiłem to tak późno. Czeka mnie długi i ciężki proces, myślę że dokopiemy się do dużych rzeczy. Zmierzenie się wieloma z nich będzie dużym wyzwaniem. Będzie wkurw, będzie pot, będą łzy, będzie przejebane.
Nie mogę się doczekać.
--------------
Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z jednego z poniższych telefonów. Sprawdź, jakich masz terapeutów w pobliżu, może poszukaj na znanymlekarzu. Umów się na pierwszą sesję, choćby z ciekawości. A jeśli udajesz, że wszystko u Ciebie w porządku i/lub boisz się pokazać swojej słabości lub przyznać się do wstydliwych myśli, czy zachowań - przestań jak najszybciej i uratuj życie sobie i swoim bliskim. Jesteś ważna/ważny/ważne i są osoby, które chcą Cię wysłuchać. Poszukaj ich."
800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
Całodobowa i bezpłatna linia, pod którą dyżurują psycholodzy, psychiatrzy, prawnicy i pracownicy socjalni udzielający porad, ale również przekazujący kontakt do właściwej placówki pomocowej w odpowiednim regionie.
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Bezpłatny kontakt służy pomocy dzieciom i młodzieży, którą od 2008 roku oferuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje).
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
Bezpłatny kontakt powstał z uwagi na osoby, które z wielu powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Osoby dorosłe w kryzysie emocjonalnym, potrzebujące wsparcia i porady psychologicznej, rodzice potrzebujący wsparcia w procesie wychowawczym oraz osoby z niepełnosprawnościami – to ludzie, których nie można zostawić w potrzebie, dlatego mogą korzystać z tego kontaktu.
22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych
Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę – to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Kontakt jest skierowany do osób starszych, samotnych, potrzebujących wsparcia psychologicznego, który ma funkcjonować jako zapobieganie izolacji społecznej osób starszych, a jednocześnie pełnić funkcję informacyjną i profilaktyczną.
800 080 222 – Infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Telefon dla dzieci i nastolatków, które odczuwają problemy w szkole lub domu, potrzebujących z kimś porozmawiać, odczuwających przygnębienie lub które stały się ofiarami przemocy.
800 120 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie
Bezpłatny, czynny całą dobę (24h) kontakt dla osób, które wymagają konsultacji w sprawie przemocy.
801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania
Kontakt został uruchomiony w listopadzie 2000 roku funkcjonuje na zasadzie bezpłatnej infolinii. Oferta telefonu skierowana jest do osób z problemem narkomanii: osób używających narkotyków, uzależnionych oraz ich bliskich.
Komentarze